Czy opłaca się przerobić zwykły rower na elektryczny?

25 grudnia 2022 Autor admin 0

Rower elektryczny może być interesującym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się męczyć z pedałowaniem pod górkę lub po prostu szukają sposobu na ułatwienie sobie codziennych dojazdów. Warto jednak zastanowić się, czy przerobienie roweru na elektryczny rzeczywiście się opłaca, bo nie jest to rozwiązanie darmowe.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że przerobienie roweru na elektryczny wymaga zakupu specjalnego zestawu. Składa się on z silnika, baterii i innych elementów. Niektórzy decydują się na zakup tańszych zestawów z Chin, które mogą być mniej trwałe i mieć gorszą jakość. Nie warto iść tą drogą, ponieważ pozornie tani zestaw może być kosztowy i trudny w naprawie. Kupując sprzęt zza granicy nie mamy również udzielanej gwarancji. Nawet takowa istnieje w teorii, to w praktyce jest niemożliwa do zrealizowania ze względu na dużą odległość i brak serwisu w Polsce.

Poza kosztami zakupu zestawu, trzeba pamiętać o kosztach eksploatacji. Baterie w rowerach elektrycznych trzeba regularnie ładować, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami energii elektrycznej. Niemniej jednak faktyczny koszt przejechania 100 km rowerem jest kilkadziesiąt razy mniejszy, niż samochodem.

W zależności od intensywności użytkowania pojazdu koszt konwersji roweru na elektryczny zwraca się w czasie od jednego do trzech sezonów.

Na korzyść przerobienia roweru na elektryczny przemawia jednak fakt, że taki rower może być bardziej wygodny w użytkowaniu. Nie trzeba się męczyć z pedałowaniem, zwłaszcza pod górkę czy przy dłuższych dystansach. Dojazd do pracy czy na zakupy może być szybszy i bardziej komfortowy.

Ile kosztuje konwersja na rower elektryczny?

Decyzja o przerobieniu roweru na elektryczny może być trudna, ponieważ wiąże się to z wydatkiem pieniędzy i niektórzy ludzie mogą mieć wątpliwości, czy taki zakup się opłaca. Przerobienie roweru na elektryczny może przynieść wiele korzyści, jednakże zanim zaczniemy liczyć profity, należy przeanalizować koszty związane z przeróbką roweru na elektryczny.

Zestaw do konwersji roweru kosztuje w granicach 1800-2500 zł. Mowa tu oczywiście o produktach z polskiej dystrybucji, na które udzielana jest gwarancja. Ponadto rower należy wyposażyć w baterię. Do rowerów polecamy solidne baterie naszej produkcji, które w zależności od pojemności mogą kosztować od 1700-2400 zł. Wykonujemy również baterie na zamówienie pod konkretne wymagania oraz kształty, dlatego w tej sytuacji górna półka cenowa teoretycznie nie istnieje.

Całkowity koszt konwersji roweru może zamknąć się w kwocie ok. 4200 zł włączając w to naszą fachową usługę przeróbki oraz doradztwo przy wyborze zestawu.

Korzyści płynące z użytkowania roweru elektrycznego.

Korzyści, jakie daje nam rower elektryczny są obszerne. Są to m.in.: większa wydajność i wygoda podczas jazdy oraz mniejsze zużycie paliwa i niższe emisje szkodliwych substancji. Ponadto rower elektryczny pozwala na szybsze i łatwiejsze pokonywanie tras, zwłaszcza tych o dużym nachyleniu. Silnik elektryczny wspomaga pedałowanie, co oznacza, że nie trzeba tak mocno naciskać na pedały. Jest to szczególnie przydatne podczas jazdy w trudnych warunkach. Rower z napędem może też pomóc osobom, które mają trudności z pedałowaniem, na przykład ze względu na wiek lub stan zdrowia.

Kolejną zaletą rowerów elektrycznych jest to, że są one bardziej ekologiczne niż samochody czy motocykle. Silnik elektryczny nie emituje szkodliwych substancji, takich jak spaliny. Rower elektryczny przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście. Rower elektryczny jest też bardziej ekonomiczny w eksploatacji, ponieważ kosztuje mniej niż tankowanie samochodu czy motocykla.

Zastanawiasz się gdzie przerobić rower na elektryczny? Zleć to nam!

Chcesz zobaczyć wykonane przez nas konwersje rowerów? Zobacz galerię zdjęć z opisem [LINK]!